Detay...
Detay...
ADAB-I AŞK

Önsöz
Sevgili Okurlar,
Senelerce gerek dışarıda gerek burada bildiklerimi, gördüklerimi, okuduklarımı insanlarla paylaştım. Bu yüzden bana ulaşamayacak kişilere televizyon, radyo ve basın yoluyla hep birşeyleri ileteyim istedim. Artık bütün bunları yazıya dökme ve seri kitaplar yapma zamanının geldiğini gördüm. Bunlar, bir nevi el kitabı şeklinde, sıkmayan, anlaşılabilir, faydalı, öğretici, akıcı yazılmış, etkileyici ve daha bir sürü hususu içermeliydi. Netice itibarı ile insanlar, bir sünger gibi faydalı olan herşeyi kapıyorlar. Onun için gazetede çıkan yazılarım çok beğenildi, ilgiyle takip edildi. Ummadığım yerlerde, hiç beklemediğim kişiler beni tanıdığını söyleyip kesmiş oldukları yazılarımı gösterdiler. Bunlar bana insanların bu tür konulara ne kadar aç olduklarını ve nasıl değerlendirdiklerini gösterdi.

Çok koşturmacalı hayatımda, yazı yazacak zamanı arzu ettiğim kadar bulamıyorum. Dolayısı ile aklımdakileri yazıya dökmekte vakitsizlik büyük rol oynuyor. Ancak, beynimin dinamizmine yetişebildiğim zaman bu ilk kitabımın gerisi de gelecektir. Evlilik gibi bir hayat okulu aslında kitaplara sığmaz. Keşke buna bizi hazırlayacak bir kurs, bir seminer olsaydı. Neyle karşılaşacağımızdan tamamıyla bihaber, böylesine önemli bir birlikteliğe girdiğimiz yerden, bazılarımız ağlayarak, üzülerek, kırılarak çıkıyoruz. Onun için bunu kendime bir hizmet borcu bilip, ulaşabildiğim nispette herkese görüşlerimi aktaracağım.

Gerek tahsilim gerek sayısız gözlemlerim ve bilfiil kendi evliliğim, çok uzun yıllara dayanan çalışma hayatım bana yeterli tecrübe ve olgunluğu sağladı. Elime geçen her fırsatta, ben de kendimce bunu başkalarına aktaracağım. Yazılarımda; hangi lisanı
konuşursa konuşsun, hangi milletten olursa olsun, değişmeyen faktörü, insanı esas aldım. Pratik ve reel hayat görüşleri ile ütopyayı karıştırmadım. Hepimiz eşitliği, hak ve hukuku savunuruz. İnsan ayrımına karşı gelir, eşit paylaşım ister, evliliğimizde de böyle olmasını bekleriz. Bence realitede eşitlik yoktur, kuvvetli olan kazanır. Dolayısı ile eşlere daima bunu telkin etmekle beraber, bilhassa kadınlara, eşlerinizi idare edin, onları çekip çevirin derim. Çünkü erkekler önce anneleri, sonra karıları tarafından idare edilirler. Onun için yazılarımda evliliği hep kadınlara emanet eder, işlemesi için yol gösterir, sorumluluğu onlardan beklerim. Kısacası evlilik oyununu en büyük oğulları (eşleri) dâhil, onların ellerine bırakırım. Çünkü gerçek hayatta da durum böyledir.

İnsanların hayatta karşılaştıkları bazı olaylar daha sonra yaşantılarında çok etkili oluyor. Meselâ küçücük bir çocukken askeri doktor olan babam ve öğretmen annemin kavgaları bana, ilerde evlenince neyi yapıp neyi yapmayacağımı gösterdi. Bu vesile ile erkek kuvvetinin yanlış yönlendirilirse nasıl kötü sonuçlara sebep olduğunu ve en önemlisi ne yapılırsa huzurun satın alınabileceğini inceledim. Dolayısı ile anne ve babama, bana yaşattıkları mutsuz çocukluğum sayesinde, hayatı erken öğrettikleri için, çok teşekkür ederim.

Kardeşim, yaptığı tikler sayesinde, küçük yaşta psikologlarla tanışmama vesile oldu. Ona neyi yapıp, neyi yapmayacağımı, onu nasıl idare etmem gerektiği öğretildi. Bu konuda o kadar çok direktif aldım ki daha 17 yaşıma gelmeden ben de genç bir psikolog gibi olmuştum. Zaten aile bireylerini idare etmekten ve bu arada ruhsal sağlığımı bozmadan gençliğimi yaşarken farkında olmadan psikoloji eğitimine yöneldim. Bu sebepten sevgili kardeşime teşekkür borçluyum.

Evliliğimde, eşimin bana verdiği özgüven, sevgi, şefkat sayesinde küçüklüğümden gelen komplekslerimden kurtuldum. Onun bildiği lisanlar, briç, sanat, müzik kültürü benim kendimi ilerletmem, ondan aşağı kalmama gibi faydalı alanlara yöneltti. Bu sayede bugünkü çok yönlülüğüme ulaştım. Ayrıca kocama beni her yönden desteklediği; ona ve evliliğimize verdiğim bütün emeklere aynen uyduğu, karşılık verdiği için de teşekkür borçluyum.

Kayınvalidem sayesinde müthiş bir "âşık anne sendromu" görüp, yaşayıp, devamlı alttan alarak insanın kendine hürmetinin nasıl arttığını, bu aile içindeki tek kafası işleyip mantığını kullanan kişi olmanın saadetini de yaşadım. Böylesine genç yaşta öylesine olgun davrandığım için kendimle iftihar ettim. Bu arada eşimin müthiş güven ve hayranlığım kazandım. Aynca onun uğruna Amerika'lara kadar kaçtığımız için de sevgili kayınvalideme çok teşekkür borçluyum. Böylece aralıklarla, 25 sene sürecek ve hayatımıza müspet yön verecek Amerika dönemi başlamış oldu. Allah rahmet eylesin.

Kızım ve oğluma da teşekkür borçluyum. Bana karşılıksız sevmeyi; annelerin neler çektiğini, empatiyi öğrettiler. Onların okulları dolayısı ile Cenevre'de eşimden ayrı kalmak zorunda yaşadığım beş senede Fransızca öğrendim ve bilfiil çalıştım. Bu bile benim kendimi yetiştirmemi, motive etmemi, Fransızca konuşarak mesleğimde çalışma cesareti göstermemi sağladı. En mühimi yalnız yaşamanın ne demek olduğunu; eşi hayattayken, evliyken dulluğun nasıl olduğunu, kocamın kıymetini anladım. Ayrıca seven çiftlere ayrı kalmanın ne kadar yaradığını da realize ettim. Çocuklarıma ileriki yaşlarda da uyabilmek, çağın gerisinde kalmamak için devamlı kendimi ve eşimi geliştirdim. Amerika'da yaşayan Türk çocuklarının sıkıntısını cidden çok çektim. Kendimi onlara uymaya, anlamaya, onların seviyesine inmeye, önce anne sonra arkadaş olmaya zorladım. Bu arada sayelerinde pek çok damat veya gelin adayları ile karşılaşıp bol bol uygun kayınvalide modelleri geliştirip, âdeta esas sahneye çıkmadan bol bol prova yaptım.

Özellikle beş sene evvel geçirdiği trafik kazası sonucu, hayatımda şerit değiştirten oğluma çok teşekkür borçluyum. Onun uzun koma ve hastane günlerinde arkadaşlığın, dostluğun ne güzel şeyler olduğunu çok derinden gördüm. Bu kadar sevildiğimi bu kadar dostum olduğunu görmek bana beni yeniden tanıttı. Sonraki 1-2 yılda çektiğim üzüntüler, dimdik durma gayreti, eşime, kızıma manevî destek; Allah'a yakarışlar, oğlumun maddî manevî iyilcşebilmesi için gösterdiğim çabaların hepsi, hepsi beni çok daha olgunlaşıırdı. Temiz hava, bahçe ve köpeklerim bana ihtiyacım olan kuvveti verdi. Küçük şeylerle uğraşmamayı, esas önemli konuların neler olduğunu bulmayı öğrendim. Hayat felsefem, dünyaya bakış açım, olaylan algılayışım, hoşgörüm, ve-riciligim, zevk aldığım konular değişti. Onun için bugün iyileşmiş olan oğluma bakarken ona çok teşekkür ediyorum.


1.BÖLÜM
 - İlişki Sanatı Nedir ?
 - Uzun Beraberliklerin Sırrı ?

2.BÖLÜM
 - Erkekler Nasıl Tavlanır ?
 - Nasıl Elde Tutulur ?

3.BÖLÜM
 - İdeal Eş Yada Sevgili Nedir ? Nasıl Bulunur ?
 - Eş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?
 - Nasıl İdeal Arkadaş , Sevgili , Eş Bulunur ? Normal İlişkiler Nasıl Ciddi ilişkiye döndürülür ? Nelere dikkat etmek lazımdır ? Küçük fakat önemli hususlar neler ?

4.BÖLÜM
 - Gençler , Evliliğinizi Kurtarın !
 - Evlilikte Kayınvalide , Kayınpeder , Anne , Baba Sorunları
 - İlişkileri Soğutan Nedir ?
 - Bencil Davranıp Sorunları Büyütmeyin
 - Mutlu Evliliğin 13 Kuralı

5.BÖLÜM
 - Sevgili Emek İster
 - Evlilikte Saygı Olmazsa Olmaz

6.BÖLÜM
 - Erkek Neden Aldatır ?
 - Evlilikte Kadınların Yaşadığı Problemler ve Tepkileri

7.BÖLÜM
 - Problemli Evliliklerde " Çocuk " Faktörü
 - Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Zaman

8.BÖLÜM
 - Evlilikte " KORKU "
 - Evlilikte " ŞÜPHE "
 - Evlilikte " DENGE "

9.BÖLÜM
 - Evlilikte Farklılıklar ve Sonuçları
 - Kadın - Erkek Görüş ve Düşünce Farklıları

10.BÖLÜM
 - Evlilik Sanatını Öğrenen Boşanmaktan Kurtuluyor
 - İlişkinizde Tehlike Çanları Çalıyorsa " Bizden Geçti Artık " Demeyin

11.BÖLÜM
 - Evlilikte Müdafaa Mekanizmaları
 - I " Çok Yemek Yemek "
 - II " İçki "
 - III " Psiko - Somatik Rahatsızlıklar "
 - IV " Çok Harcama , Hırsızlık , Yalancılık "

12.BÖLÜM
 - Evlilik Öncesi ve Evlilikte Yapılan Yanlışlar
 - Evlilikte Travma , Hastalık , Yaş Dönümleri ve bunların Evliliğe Etkileri

13.BÖLÜM
 - Evlilikte Değer , Zevk ve Görüş Farkları
 
14.BÖLÜM
 - Evlilikte Kişisel Tutkular , Hobiler

15.BÖLÜM

 - Evlilikte Neler Yapılmamalarıdır ?

16.BÖLÜM

 - Evlilikte Yardımlaşma

17.BÖLÜM

 - Evlilikte Yaradılış , Görgü ve Terbiye Farkları

18.BÖLÜM

 - Evlilikte Yanlızlık

19.BÖLÜM

 - Evlilikte " Seks " Faktörü

20.BÖLÜM

 - Kadın Boşanmakta Neden Zorlanır ?

21.BÖLÜM

 - Evlilikte İletişim

22.BÖLÜM

 - Evlilikte Güven

23.BÖLÜM

 - Evlilikte Paylaşım

24.BÖLÜM

 - Evlilikte Yaş Farkı

25.BÖLÜM

 - Evlilikte Para

26.BÖLÜM

 - Evlilikte Erkeği Evden Kaçıran Şey

27.BÖLÜM

 - Evlilikte Yalan

28.BÖLÜM

 - Evlilikte Anlayış

29.BÖLÜM

 - Saadet Detaylarda Gizlidir .

30.BÖLÜM

 - Erkekleri Kızdıran Nedir ?

31.BÖLÜM

 - Evlilikte Kadını Kızdıran Şeyler ?

32.BÖLÜM

 - Evlilikte Ailelere Aşırı Düşkünlük

33.BÖLÜM

 - Evlilikte Fiziksel Özellikler

34.BÖLÜM

 - Evlilikte Otoriter Kişilik

35.BÖLÜM

 - Evlilikte Huzur

36.BÖLÜM

 - Evliliği En Fazla Besleyen Şey Nedir ?

37.BÖLÜM

 - Erkek Kendini Neden Üstün Görür ?

38.BÖLÜM

 - Kadın İhanet Eder mi ?

39.BÖLÜM

 - Konuşalım , Soralım , Öğrenelim , Birlikte Çözelim , Sorunları Paylaşalım , Rahatlayalım

40.BÖLÜM

 - Mutlu Çiftler Anlatıyor
 - Araştırmalar Neyi Gösteriyor ?

41.BÖLÜM

 - Testler
 - Okuyucudan ve İzliyiciden Gelen Yorumlar
 - Gazete Yazıları

 

Adreslerim
https://twitter.com/Evlilik_Sanati
https://www.facebook.com/pages/Selin-Karacehennem/716314221797015
evliliksanatiselin@yahoo.com
 
Sosyal Ağlarda Paylaş

© Copyright 2008 Evliliksanati.net
|
|
|
|